niedziela, 24 maja 2015

Malarze Odrodzenia na ulicy Purkiniego

Ulica Purkyniego, tuż przed Muzeum Narodowym ,to kolejne miejsce, które odwiedziłyśmy, aby dokładniej przyjrzeć się śladom pozostawionym we Wrocławiu przez inne kultury.
W odstępie zaledwie kilkunastu metrów od siebie znajdują się dwa pomniki niezwykle ważnych dla świata sztuki osobistości.

Pierwszy z nich, wykonany przez Roberta Haertela w 1881 roku, przedstawia włoskiego malarza i rzeźbiarza Michała Anioła Buonarrotiego. Był on jednym z najwybitniejszych artystów epoki renesansu. Jest autorem min. sławnej ,,Piety" oraz fresków w Kaplicy Sykstyńskiej.

   Michał Anioł urodził się w Toskanii, lecz niedługo po tym jego rodzice przenieśli się do Florencji. Po śmierci matki zaopiekowała się nim rodzina kamieniarzy, a następnie stał się uczniem wybitnego Domenica Ghirlandaia. Widząc talent młodego artysty, Lorenzo de Medici, władca miasta, zaprosił go na swój dwór, gdzie Buonarotti mógł dalej pracować i tworzyć. 





















Jego prace kojarzone są przede wszystkim z Watykanem, do którego został zaproszony już w 1505 roku przez papieża Juliusza II. Pracy nad  freskami w Kaplicy Sykstyńskiej poświęcił ponad 4 lata. Nadzorował także budowę Bazyliki św. Piotra w Rzymie od 1547 roku aż do swojej śmierci. 

  Dzieła Michała Anioła cechowała dynamika i ogromny kunszt malarski, a jego twórczość znacznie wpłynęła na sztukę europejską, rozsławiając jego imię i czyniąc go jednym z najbardziej rozpoznawalnych włoskich malarzy nawet kilkaset lat po jego śmierci.


Drugi pomnik dedykowany jest Albrechtowi Dürerowi - uważanemu za najwybitniejszego artystę niemieckiego renesansu. Figura przedstawia malarza wraz z uczniem, a wykonano ją z brązu w odlewni metalu w Norynberdze. 



Dürer był także teoretykiem sztuki, a w swoich dziełach często eksperymentował z różnymi technikami. Jest on autorem znanej,,Melancholii"oraz wielu obrazów religijnych. Choć tworzył głównie w Norymberdze, w której urodził się,i zmarł w 1528 roku, ogromną sławę zyskał również podczas swojej podróży do Wenecji.


Oba pomniki możemy podziwiać przed wrocławskim Muzeum Narodowym od 1992 roku. Symbolizują one rozwój sztuki epoki Odrodzenia, która rozprzestrzeniała się na całą Europę i stanowią hołd ku czci dwóch wspaniałych zagranicznych malarzy :)




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz